iplus-logo

Aplikacja iPlus

Obsługa konta

Pobierz
Blog Plus Poradniki

Jak skonfigurować router? Które ustawienia są najlepsze?

Poradniki 04.10.2024

Które ustawienia routera będą najlepsze?

Nie musisz być specjalistą IT, żeby wiedzieć, jak skonfigurować router. Nowoczesne routery są dość łatwe w obsłudze dla każdego. Z naszą pomocą skonfigurujesz połączenie, ustawisz zabezpieczenia i zadbasz o stabilność łącza. Dlaczego warto o to zadbać? Co zrobić najpierw? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Dlaczego warto skonfigurować router?

Router to jeden z ważniejszych elementów każdej sieci – w domu, firmie, sklepie czy szkole. Łączy ze sobą wszystkie urządzenia w sieci lokalnej (LAN) i zapewnia im dostęp do internetu. Prawidłowe ustawienie routera poprawia czas reakcji w sieci, co zmniejsza opóźnienie (ping). Ma to duży wpływ na komfort grania online oraz prowadzenia rozmów czy wideokonferencji.

Jeżeli zadbasz o prawidłową konfigurację routera, zminimalizujesz ryzyko, że urządzenia w sieci będą się rozłączały. Odpowiednio ustawiony router poradzi sobie z obsługą nawet dużej liczby urządzeń podłączonych w tym samym czasie. Samodzielna konfiguracja routera nie jest tak trudna, jak mogłaby się wydawać!

Gdzie ustawić router z Wi-Fi?

Zanim zaczniesz konfigurację sieci, wybierz odpowiednie miejsce, w którym postawisz urządzenie. Nawet najlepsza konfiguracja routera nie pomoże, jeżeli wybierzesz złą lokalizację. Zwróć uwagę na to, czy w pobliżu nie znajdują się rzeczy, które mogą tłumić lub zakłócać sygnał, takie jak rury od instalacji wodno-kanalizacyjnej czy duże lustro. Domowe urządzenia, np. lodówka, mikrofalówka czy telewizor, także mogą zakłócać pracę routera.

W budynku parterowym router z funkcją Wi-Fi powinien znajdować się na wysokości około 1,5 metra. W miarę możliwości ustaw go w centralnym punkcie mieszkania lub w pobliżu pomieszczenia, w którym najczęściej korzystasz z internetu.

Jak podłączyć router do sieci?

Zanim podłączysz router do sieci, musisz wpiąć przewód zasilający do gniazda elektrycznego. Kiedy to zrobisz, zresetuj urządzenie do ustawień fabrycznych i podłącz kabel sieciowy. Odpowiednie gniazdo zwykle znajduje się z tyłu routera. Może być podpisane jako: „Internet”. „DSL/ADSL” lub „WAN”. Może ono też odróżniać się kolorem od tych, do których podłączysz pozostałe urządzenia znajdujące się w Twojej sieci.

Jak sprawdzić adres IP routera?

Ręczną konfigurację routera przeprowadzisz z poziomu panelu administracyjnego urządzenia. Chcąc się do niego dostać, musisz wpisać w pasku przeglądarki internetowej adres IP.

Najczęściej adres IP routera to:

  • 192.168.0.1,
  • 192.168.1.1.

Jeżeli powyższe nie zadziałają, sprawdź swój adres IP na naklejce lub w instrukcji obsługi. Możesz go także uzyskać, korzystając z wiersza poleceń systemu Windows.

  1. Wciśnij przycisk Start.
  2. Wpisz „cmd” (jeżeli nie widzisz czarnej ikonki wiersza poleceń, najpierw wpisz „uruchom” i następnie „cmd”).
  3. Wpisz „ipconfig” i naciśnij Enter.
  4. Adres IP do konfiguracji routera będzie oznaczony jako „Default Gateway”.

Niektóre nowe urządzenia przekierują Cię do panelu administracyjnego od razu po pierwszym uruchomieniu – wystarczy, że włączysz przeglądarkę internetową.

Jeśli korzystasz z systemu macOS, postępuj według poniższej instrukcji:

  1. Kliknij ikonkę Apple.
  2. Otwórz zakładkę „preferencje systemowe”.
  3. Wybierz „sieć”, a następnie „zaawansowane”.
  4. Wejdź w zakładkę „TCP/IP”. Adres IP do konfiguracji będzie podpisany jako „Router”.

Jak wybrać bezpieczne hasło przy konfiguracji routera?

Wyciek danych z bankowości internetowej, służbowej skrzynki e-mail lub prywatnej korespondencji może mieć tragiczne skutki. Dlatego warto zadbać o zabezpieczenie sieci mocnym hasłem.

Bezpieczne hasło do Wi-Fi powinno:

  • składać się z przynajmniej 12 znaków – wliczając w to małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne,
  • być skomplikowane, nie nawiązywać do czegoś, co znasz bądź co jest z tobą powiązane – unikaj imienia i nazwiska czy daty urodzenia,
  • być unikalne – jeśli używasz takich samych haseł w kilku miejscach, wystarczy, że stracisz jedno, a ktoś zyska dostęp do wielu Twoich kont.

Takie hasło może być trudno zapamiętać, dlatego najlepiej korzystaj z menedżera haseł, w którym możesz bezpieczne przechowywać skomplikowane hasła do wszystkich kont.

Jak skonfigurować router? Instrukcja krok po kroku

Router stoi już w odpowiednim miejscu, znasz jego adres IP i masz bezpieczne hasło, więc czas dowiedzieć się, jak skonfigurować router.

To nic trudnego. Postępuj według poniższych, uniwersalnych kroków. Sprawdzą się w przypadku większości popularnych urządzeń.

  1. Podłącz router do zasilania i internetu – wepnij kabel internetowy do gniazda oznaczonego jako WAN, internet, DSL lub ADSL (zależnie od rodzaju urządzenia) i podłącz router do prądu. W zestawie z urządzeniem znajdziesz zasilacz.
  2. Podłącz komputer lub smartfon do routera – użyj do tego kabla Ethernet (ta funkcjonalność zależy od modelu routera, dlatego upewnij się, że Twoje urządzenie posiada wejście na wspomniany kabel) lub domyślnych ustawień dla sieci Wi-Fi (znajdziesz je na naklejce na urządzeniu).
  3. Zaloguj się do panelu administracyjnego – wpisz adres IP routera w pasku przeglądarki internetowej. Użyj loginu i hasła, które znajdziesz na naklejce lub w instrukcji. Najczęściej to w obu przypadkach „admin”.
  4. Wykonaj szybką konfigurację – po kliknięciu „Quick Setup” router sam pobierze podstawowe informacje od dostawcy usługi internetowej. Jeżeli chcesz wprowadzić dane ręcznie, znajdziesz je w umowie i protokole odbioru usługi, który otrzymasz po zakończeniu montażu. Wszystkie ustawienia routera możesz później zmienić, zależnie od potrzeb.
  5. Zaktualizuj oprogramowanie routera – w panelu administracyjnym znajdź odpowiednią zakładkę i zaktualizuj firmware, czyli fabryczne oprogramowanie swojego urządzenia. Jest ono dostosowane do możliwości technicznych routera i nie trzeba go instalować – dostarczony przez producenta sprzęt już je ma. Najnowsza wersja oprogramowania. Jego najnowsza wersja zapewni Ci lepszą ochronę i wyższą wydajność.
  6. Zmień nazwę sieci i hasło – dzięki własnej nazwie sieci (SSID) bez problemu podłączysz wszystkie swoje urządzenia do Wi-Fi, a silne hasło znacznie zwiększy jej bezpieczeństwo.
  7. Wybierz pasmo – dostępne są dwie opcje: 2,4 GHz lub 5 GHz. Jeśli masz taką możliwość, wybierz opcję pozwalającą na korzystanie z obu pasm. Zmniejszysz dzięki temu wpływ zakłóceń. Jeżeli co pewien czas jedno lub kilka urządzeń w sieci się rozłącza, spróbuj wykorzystać inne pasmo (5GHz jest bardziej podatne na zakłócenia).
  8. Ustaw kanał – wybierz jeden z 13 kanałów dostępnych w wybranym paśmie. Jeśli Twoja sieć bezprzewodowa nie działa z oczekiwaną wydajnością, poeksperymentuj z tym ustawieniem. Możesz zmienić także szerokość kanału, choć najlepiej pozwolić urządzeniu wybrać ją automatycznie.
  9. Wybierz metodę szyfrowania – korzystaj z najnowszych protokołów, takich jak WPA3 i WPA2, żeby zabezpieczyć sieć przed nieautoryzowanym dostępem.
  10. Skonfiguruj ustawienia dodatkowe routera – jeśli masz taką potrzebę, ustaw ręcznie konfigurację portów, kontrolę rodzicielską, VPN lub ustawienia sieci gościnnej.
  11. Zapisz i zastosuj zmiany – zapisz wprowadzone ustawienia, a następnie zresetuj router przy pomocy przycisku na obudowie. Kiedy urządzenie się włączy, ponownie wejdź do panelu administracyjnego i upewnij się, że wszystkie ustawienia routera są zgodne z tym, co zostało wprowadzone wcześniej.

Jak skonfigurować router w trybie „Bridge”?

Niektóre modele routerów mogą pracować także w trybie mostu sieciowego (ang. Bridge Mode). Pozwala on rozszerzyć sieć w domu lub biurze, jeśli jedno urządzenie nie wystarczy, żeby pokryć ją w całości. W tym trybie router jedynie przekazuje sygnał internetowy do innych routerów, dzięki czemu ich użytkownicy mogą współdzielić ze sobą dane. Co ważne, obecność trybu „Bridge” zależy od modelu routera.

Jeśli chcesz skorzystać z tej funkcji, postępuj według poniższej instrukcji:

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego routera, wpisując adres IP urządzenia w pasku przeglądarki.
  2. Przejdź do ustawień zaawansowanych lub konfiguracji trybu pracy, w zależności od modelu urządzenia.
  3. Włącz „tryb Bridge” (może się też nazywać „tryb mostu”).
  4. Wyłącz serwer DHCP. Znajdziesz go w zakładce o tej samej nazwie lub ustawieniach sieci lokalnej.
  5. Podłącz drugi router do portu LAN.

Cała procedura może się różnić w zależności od modelu urządzenia.

Konfiguracja routera – bezpieczeństwo i wydajność sieci

Podczas konfiguracji routera możesz włączyć dodatkowe zabezpieczenia, takie jak firewall, które ochronią Cię przed atakami hakerskimi. Prawidłowo skonfigurowany router z zaktualizowanym oprogramowaniem znacznie utrudni przejęcie Twojego urządzenia.

W naszej ofercie znajdziesz usługę internetu światłowodowego, którego prędkość pozwoli Ci na pracę, naukę i rozrywkę na najwyższym poziomie. Wydajne łącze o prędkości nawet do 1 Gb/s daje sobie radę z dużą liczbą urządzeń, filmami w 4k i streamingiem. Dzięki poprawnej konfiguracji routera Twoje łącze będzie stabilne i płynne, a Ty wykorzystasz cały potencjał technologii światłowodowej!

Nie wiesz, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w Twoim domu? Wybierz zestaw internetu domowego od Plusa i zapewnij internet całej rodzinie. Zestaw składa się z zewnętrznego modemu oraz domowego routera Wi-Fi. Korzystając z powyższych porad, poradzisz sobie z konfiguracją urządzenia i ustawieniem najważniejszych parametrów sieci w taki sposób, żeby cieszyć się maksymalną wydajnością i bezpieczeństwem w całym domu!

Aleksandra Sętorek

Starsza Specjalistka ds. Reklamy Internetowej

Więcej moich artykułów

Udostępnij

facebooklinkedinx twitter

Podobne artykuły