Plus
Plus.pl Blog Plus Poradniki

Nie trać kontaktu z bliskimi! Co to jest roaming? Co musisz wiedzieć na wakacjach?

Poradniki 31.07.2024

Czym jest roaming?

Burger w Nowym Jorku, hamak na tajskiej plaży, pokaz sztucznych ogni we francuskim Disneylandzie, cappuccino we włoskiej kawiarni – jedną z wakacyjnych przyjemności jest dzielenie się swoimi przeżyciami z bliskimi i obserwatorami w mediach społecznościowych. Jednak zużycie internetu za granicą może się wiązać z wyższymi kosztami. Jak z niego korzystać, by nasze wymarzone wakacje nie skończyły się przykrą niespodzianką w postaci rachunku, który zwala z nóg? Wyjaśniamy, co to jest roaming oraz przedstawiamy kilka kluczowych informacji na temat korzystania z internetu za granicą.

Roaming – co to znaczy i jak się go włącza?

Usługa roamingu daje możliwość korzystania z internetu mobilnego, dzwonienia oraz wysyłania wiadomości tekstowych za granicą. Dzieję się tak, ponieważ nasze urządzenie loguje się do sieci, która jest obsługiwana przez innego operatora.

Zanim ruszymy na wakacyjną przygodę, warto upewnić się, że aktywowaliśmy roaming. Jak to zrobić? Wszystko zależy od tego, czy korzystamy z  oferty abonamentowej czy z telefonu na kartę.

W Plusie usługę Roamingu oraz Połączeń międzynarodowych w telefonie na abonament możemy włączyć i wyłączyć samodzielnie na trzy sposoby:

  • poprzez aplikację iPlus, logując się w serwisie internetowym iPlus,
  • wysyłając bezpłatny SMS na numer 2601 o treści: ODBLOKUJ dla numeru, z którego wysłano SMS lub ODBLOKUJ MSISDN dla innego numeru na koncie
  • kontaktując się z Działem Obsługi Klienta pod numerem +48 601 100 601.

Jeśli korzystamy z telefonu na kartę w Plusie, wystarczy wybrać kod *101*11*01# i wykonać połączenie. Dezaktywacja usługi Roamingu możliwa jest po wybraniu kodu *101*00*01#. Aby sprawdzić, czy roaming jest włączony, wystarczy wysłać kod *101#.

Pamiętajmy, że w całej Unii Europejskiej obowiązuje ten sam numer, którym wezwiemy służby ratunkowe: 112.

Ile kosztuje korzystanie z internetu w Unii Europejskiej i poza nią?

Aktywuj roaming, by korzystać z internetu na zagranicznych wakacjach.

Przed wyjazdem należy zapoznać się z cennikiem usług roamingowych obowiązujących w kraju, do którego się udajemy: cennik

Ceny usług roamingowych mogą znacznie różnić się w zależności od regionu świata. W krajach Unii Europejskiej obowiązuje zasada „roam like at home”, co oznacza, że jeśli w Polsce masz połączenia bez limitu to i w Unii nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów za połączenia wykonane ze swojego telefonu komórkowego.

 Ile kosztuje internet w Unii Europejskiej i nie tylko?

Jeśli korzystamy z pakietu internetowego, będziemy jego część mogli wykorzystać również w krajach Unii Europejskiej, bez dodatkowych kosztów. Dostępny Limit Roamingowy na transmisję danych w UE można sprawdzić, wysyłając SMS o treści „L” pod bezpłatny numer 605020010 lub w cenniku.

Poza UE te koszty mogą być znacznie wyższe, warto zatem przed wyjazdem zapoznać się z cennikiem usług roamingowych obowiązujących w kraju, do którego się udajemy.

  • Pakiet Atlantycki – obejmujący Unię Europejską, Andorę, Norwegię, Islandię i Lichtenstein oraz dodatkowo Szwajcarię, Turcję oraz USA
  • Pakiet Orientalny – obejmujący wybrane kraje Europy Wschodniej oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu

Jak ograniczyć zużycie danych, korzystając z internetu za granicą?

Jak korzystać z internetu za granicą? 

Publikowanie zdjęć i filmów, przeglądanie postów znajomych czy transmisje na żywo mogą wiązać się z dużym zużyciem internetu. Dlatego warto planować swoją aktywność online z rozwagą.

 

Jak można ograniczyć zużycie gigabajtów, by nie narazić się na niepotrzebne koszty?

  • Pobierz mapy offline, by korzystać z nawigacji bez konieczności łączenia się z internetem.
  • Korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi – do bezpłatnego internetu możesz się podłączyć w hotelach, kawiarniach, lotniskach, w muzeach. Pamiętaj jednak o tym, by chronić swoje dane przed cyberprzestępcami.
  • Zrezygnuj z odtwarzania wideo w aplikacjach streamingowych – pobierz je, gdy korzystasz z Wi-Fi, by później odtworzyć już offline. To właśnie filmy pochłaniają najwięcej transferu danych.
  • Wyłącz synchronizację danych z chmurą.
  • Włącz tryb oszczędzania danych lub zamykaj aplikacje po skorzystaniu – wiele aplikacji pobiera dane w tle, nawet jeśli z nich nie korzystamy w sposób świadomy.

Granice – uwaga na koszty!

Koszty związane z roamingiem

Zanim połączymy się z Wi-Fi pokładowym, sprawdźmy cennik

Na koszty związane z roamingiem możemy się narazić, nawet nie opuszczając kraju. Taka sytuacja zdarza się przy granicy z państwem sąsiadującym. Jeśli znajduje się ono w UE, obowiązuje zasada „roam like at home”, możemy być zatem spokojni. Gorzej jednak, jeśli telefon automatycznie przełączy się na sieć kraju, który nie należy do UE. By tego uniknąć, dobrze jest ręcznie wybrać tę właściwą sieć.

Roaming – co to za usługa? Podsumowanie

Już na etapie planowania podróży, szczególnie jeśli wybieramy się poza Unię Europejską, warto przewidzieć, jak uniknąć wysokich kosztów korzystania z internetu czy wykonywania połączeń do bliskich. Nie musimy znikać z radarów na czas urlopu, jeśli tylko chcemy, wciąż możemy pozostać w kontakcie bez narażania się na wysokie koszty.

Korzystając z roamingu, zyskujemy możliwość odtwarzania filmów, przeglądania social mediów, a nawet streamowania podczas wakacji za granicą. Zadbajmy o swój komfort z usługą Roamingu od Plusa!

Martyna Wierzbowska

Kierownik Projektu

Więcej moich artykułów

Udostępnij

facebooklinkedinx twitter

Podobne artykuły