Plus
Plus.pl Blog Plus Przewodnik ofertowy

Stop hejt! Jak chronić dzieci przed cyberprzemocą?

Przewodnik ofertowy 26.09.2024

Jesteś rodzicem? Dziadkiem? Zastanawiasz się, jak uchronić dziecko przed przemocą, której może doświadczyć w sieci? Twoje obawy niestety są uzasadnione – z danych zebranych przez WHO wynika, że co szósty nastolatek w Europie doświadcza cyberprzemocy. Podpowiadamy, jak rozmawiać z dzieckiem i uczyć je prawidłowych zachowań w sieci.

Choć technologia daje ogromne możliwości edukacyjne i komunikacyjne, niesie za sobą również zagrożenia, takie jak hejt i cyberprzemoc, a więc przesyłanie za pośrednictwem sieci (mediów społecznościowych, komunikatorów itp.) obraźliwych, nękających treści, które mają na celu skrzywdzenie ich odbiorcy. Może być to przemoc zarówno ze strony znajomych, jak i obcych osób. Jak wynika z najnowszego badania dotyczącego zachowań zdrowotnych uczniów przeprowadzonego w ramach programu HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia, 15 proc. nastolatków w Europie doświadczyło cyberprzemocy. Polska młodzież znajduje się w pierwszej piątce krajów i regionów o najwyższym odsetku osób doświadczających tego zjawiska. Dlatego dla rodziców ochrona dziecka przed szkodliwymi treściami i agresją w sieci powinna stać się priorytetem.

Rozmawiajmy

Pierwszym krokiem w ochronie dziecka przed hejtem i cyberprzemocą jest budowanie jego świadomości na temat zagrożeń w internecie. Dzieci, zwłaszcza młodsze, najczęściej w ogóle nie zdają sobie sprawy, że w sieci mogą spotkać się z agresją czy nieodpowiednimi treściami. Rozmowy na temat bezpieczeństwa online powinny być prowadzone w domu regularnie, w sposób dostosowany do wieku dziecka. Kluczowe jest, aby wytłumaczyć, czym jest hejt i jak reagować na cyberprzemoc.

 

Dziecko powinno wiedzieć, że zawsze może zwrócić się o pomoc do rodziców lub opiekunów, gdy spotka się z niepokojącymi sytuacjami w sieci. Otwartość i zaufanie to fundamenty, na których powinna opierać się relacja rodzic-dziecko w kontekście korzystania z internetu. Dzięki temu nie będzie obawiało się zgłosić problemu.

Stop hejt! Jak chronić dzieci przed cyberprzemocą?

Narzędzia kontroli rodzicielskiej

Rodzice mają do dyspozycji wiele narzędzi, które mogą pomóc chronić dzieci przed szkodliwymi treściami w sieci. Ważne jest, by były wykorzystywane odpowiedzialnie, by nie naruszać prywatności dziecka, ale jednocześnie skutecznie je chronić. W końcu nie chodzi nam o kontrolowanie dziecka, a o zapewnienie mu bezpieczeństwa. Zatem nie ukrywajmy, że z nich korzystamy i wyjaśnijmy, w jakim celu to robimy.

W Plusie udostępniamy Pakiet Stop Hejt, który został stworzony z myślą o wszechstronnej ochronie młodzieży przed hejtem i cyberprzemocą.

  1. Ochrona w sieci – blokada treści przeznaczonych dla dorosłych, limity korzystania z telefonu, aplikacji i internetu, monitorowanie historii w aplikacji YouTube.
  2. Stop Hejt - wsparcie w ochronie przed cyberprzemocą. Dzięki nowoczesnym algorytmom, narzędzie monitoruje aktywność dziecka na popularnych platformach (WhatsApp, Messenger, Snapchat, Instagram czy TikTok) bez naruszania jego prywatności. Aplikacja analizuje wzorce aktywności, np. nocne przesiadywanie w sieci lub intensywną wymianę wiadomości, co może sygnalizować potencjalne zagrożenie.
  1. Hejt Alert – funkcja zapewnia natychmiastowe wsparcie psychologów, prawników i informatyków w sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu dziecko oraz rodzic nie zostają sami w obliczu problemu
  2. Powiadomienie dla rodziców – rodzice są informowani o niepokojących zdarzeniach poprzez powiadomienia z zachętą do podjęcia rozmowy z dzieckiem. Aplikacja wspiera rodziców, dostarczając narzędzi do nawiązywania dialogu na temat tego, co dzieje się w sieci. Daje również wsparcie informatyka, prawnika czy psychologa o ile zajdzie taka potrzeba.
  3. Edukacja – w aplikacji dostępne są materiały, które pomagają dzieciom zrozumieć, jak bezpiecznie korzystać z internetu i jak bronić się przed hejtem.
  4. Udostępnienie lokalizacji – aplikacja umożliwia również jednorazowe udostępnienie lokalizacji po wyrażaniu na to zgody.

Standardowa cena za usługę bez kontraktu to 18 zł/mies. W dedykowanych ofertach abonamentowych lub w specjalnej (razem z abonamentem i smartfonem) kosztuje tylko 4,99 zł/mies. przez 24 miesiące. 

Uchroń dziecko przed hejtem i cyberprzemocą?

W Plusie oferujemy również Pakiet Bezpieczna Rodzina rozszerzony o:

  • automatyczną lokalizację przez całą dobę,
  • możliwość wezwania pomocy jednym przyciskiem (one click SOS),
  • lokalizator zgubionego telefonu.

Usługa kosztuje 15 zł/mies. (lub 49 zł/mies. bez kontraktu), a ochroną możemy objąć nawet sześciu członków rodziny.  

Warto również wspomnieć o usłudze Ochrona Internetu i Tożsamości, która obejmuje:

  • ochronę przed wirusami i złośliwymi oprogramowaniami laptopa, smartfona i tabletu,
  • ochronę haseł i PIN-ów dla bezpiecznych transakcji online,
  • ochronę rodzicielską umożliwiającą kontrolę treści i aplikacji dla dzieci,
  • ochronę tożsamości – monitoring Darknetu w poszukiwaniu skradzionych danych, natychmiastowe alerty umożliwiające szybką reakcję oraz tworzenie mocnych haseł.

Jak rozpoznać, że dziecko może zmagać się z problemem hejtu i cyberprzemocy? Rodzice powinni zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, co się dzieje, gdy nie chce chodzić do szkoły, unika spotkań z rówieśnikami, rzadziej sięga po telefon lub przeciwnie – obsesyjnie sprawdza powiadomienia. Nie liczmy na to, że dziecko samo poprosi nas o radę, gdy coś niepokojącego zacznie się dziać. Gdy już nakłonimy je do rozmowy, unikajmy oceniania i moralizowania. Słuchajmy, wspierajmy i w razie potrzeby interweniujmy samodzielnie lub zwracając się o pomoc do odpowiednich instytucji.

Martyna Wierzbowska

Kierownik Projektu

Więcej moich artykułów

Udostępnij

facebooklinkedinx twitter

Podobne artykuły