iplus-logo

Aplikacja iPlus

Obsługa konta

Pobierz
Blog Plus Technologie

NFC w telefonie – co to jest? Jak je włączyć?

Technologie 03.10.2024

Jakie korzyści daje nfc w telefonie?

Pewnie nieraz obił Ci się o uszy skrót NFC. Ale co to dokładnie za technologia? W artykule wyjaśniamy, czym jest NFC w telefonie i jak włączyć tę funkcję – niezależnie od tego, czy masz smartfon z Androidem czy iOS-em. Podpowiadamy też, do czego służy NFC i rozwiewamy wątpliwości, czy to bezpieczne rozwiązanie.

Czym jest funkcja NFC?

Co to jest NFC (ang. Near Field Communication)? To technologia bezprzewodowa, która może znacznie ułatwić codzienne operacje wykonywane telefonem. Umożliwia błyskawiczną wymianę danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi: smartfonami, smartwatchami, słuchawkami, tabletami, głośnikami przenośnymi, czytnikami itd. To zasługa tworzącego się między nimi pola elektromagnetycznego, które gwarantuje przesył danych. Urządzenia muszą znajdować się w niewielkiej odległości od siebie (ok. 4 cm, maksymalnie 20 cm) oraz wszystkie obsługiwać NFC.

Jak działa i co daje funkcja NFC w telefonie?

Obawiasz się, że NFC w telefonie nie jest bezpieczne? Zapoznaj się z kilkoma faktami, które skutecznie obalą ten mit.

  • Krótki zasięg powoduje, że dużo trudniej przechwycić dane przesyłane za pomocą NFC.
  • Większość urządzeń z tą technologią szyfruje dane i wymaga autentykacji za pośrednictwem uwierzytelnień biometrycznych, np. przyłożenie palca do czytnika linii papilarnych, lub poprzez podanie kodu PIN.
  • Bezpieczne korzystanie z NFC ułatwia też tokenizacja. Kiedy dochodzi do transakcji, w obiegu nie znajdują się prawdziwe dane płatnicze, a wygenerowany kod (brak ryzyka nieautoryzowanego dostępu).
  • Zależy Ci szczególnie na płatnościach telefonem? Używaj wyłącznie aplikacji ze sprawdzonych źródeł i nie zapominaj o regularnym aktualizowaniu aplikacji - na smartfonie bądź zegarku.

Zalety funkcji NFC

Oto 8 korzyści, jakie zapewnia funkcja NFC w telefonie:

  1. Ułatwia szybkie płacenie za zakupy.
  2. Pozwala na wysyłkę zdjęć czy kontaktów.
  3. Umożliwia parowanie urządzeń różnego typu – np. smartwatchy, opasek sportowych lub głośników.
  4. Występuje w roli klucza cyfrowego – otworzysz nim drzwi, samochód, szafkę, a nawet bramę.
  5. Niekiedy zastępuje tradycyjny bilet komunikacji miejskiej.
  6. Może mieć też inne zastosowania – po przyłożeniu telefonu tzw. tagi np. łączą z siecią Wi-Fi, uruchamiają aplikacje, włączają budzik lub tryb samolotowy.
  7. Przyda Ci się, gdy chcesz odczytać tagi NFC, czyli naklejki bądź etykiety.
  8. Może być też częścią zarządzania tzw. inteligentnym domem.

Jak włączyć funkcję NFC w telefonie?

Włączenie funkcji NFC jest możliwe w przypadku wielu nowszych smartfonów. Sprawdź, czy i Twój daje takie możliwości! Instrukcje postępowania różnią się nieznacznie, jeśli chodzi o urządzenia z systemem Android i iOS.

Funkcja NFC w telefonie z systemem Android

  1. Wejdź w „Ustawienia”, następnie w „Połączenia” lub „Sieci bezprzewodowe”.
  2. Odnajdź ikonę NFC. Może mieć różne formy: zazwyczaj jest to symbol Wi-Fi podpisany jako „NFC”.
  3. Kliknij ją, aż się podświetli, lub przesuń suwak w prawo obok ikony NFC (jeśli wykonujesz ten krok z pozycji „Ustawień”). Funkcja została już aktywowana.

Funkcja NFC w telefonie z systemem iOS

Nowsze modele iPhone’ów – te wyprodukowane po 2014 roku – mają wbudowaną funkcję NFC, która jest włączona na stałe. Nie musisz więc pamiętać o jej aktywowaniu przy każdym użyciu. Jest to niezwykle wygodne, szczególnie przy dokonywaniu płatności. A jak płacić telefonem z użyciem NFC? Wystarczy dodać do Portfela Apple swoją kartę. Jeśli chcesz jej użyć, kliknij dwukrotnie przycisk blokady (przycisk po prawej stronie) i zbliż smartfon do terminala.

NFC – co to za funkcja? Podsumowanie

Przesyłanie danych między urządzeniami mobilnymi za pomocą NFC jest błyskawiczne i bardzo komfortowe. Korzystając z tej funkcji, możesz m.in. płacić bezgotówkowo, wysyłać niewielkie porcje danych, otwierać samochód czy parować swoje urządzenia.

W Plusie znajdziesz wiele smartfonów z funkcją NFC! A jeśli do tego szukasz niezawodnej sieci, wypróbuj nasz szybki i stabilny Internet na kartę!

Aleksandra Sętorek

Starsza Specjalistka ds. Reklamy Internetowej

Więcej moich artykułów

Udostępnij

facebooklinkedinx twitter

Podobne artykuły