• Order

Czy ten sklep internetowy jest bezpieczny? 3 proste sposoby na sprawdzenie bezpieczeństwa e-strony internetowej

hero hero

Odwiedzając sklep internetowy, wielu z nas sprawdza bezpieczeństwo witryny, szukając zamkniętej kłódki obok adresu URL w przeglądarce. Jest to rada, która jest nadal rozpowszechniana, a według badań Google prawie połowa z nas (44%) używa ikony kłódki do oceny wiarygodności witryny. Ale to już nieaktualne.

Ikona zamkniętej kłódki, którą widzimy w naszych przeglądarkach, wskazuje, że witryna jest zabezpieczona cyfrowym certyfikatem SSL (Secure Sockets Layer). To, wraz z dodatkowym wskaźnikiem "HTTPS" w adresie URL, oznacza, że dane przesyłane między dwoma punktami - przeglądarką i serwerem - są szyfrowane. Nie oznacza to jednak, że można bezwarunkowo zaufać temu połączeniu. Ponieważ cyberprzestępcy również używają SSL.

W rzeczywistości, zgodnie z raportem grupy roboczej Anti-Phishing Working Group (APWG), w pierwszym kwartale 2021 r. 83% witryn phishingowych miało włączone szyfrowanie SSL, co oznacza, że każda osoba odwiedzająca jedną z tych witryn zobaczyłaby zamkniętą blokadę w swojej przeglądarce.

"Kiedyś stosunkowo łatwo było wykryć fałszywe strony internetowe. Wystarczyło zwrócić uwagę na złą gramatykę lub brakującą ikonę kłódki w pasku adresu" - wyjaśnił Joel Latto, doradca ds. zagrożeń w F-Secure. "Jednak ta rada, choć nadal powszechnie rozpowszechniana, jest nieaktualna".

Badania Google dotyczące korzystania z ikony kłódki wykazały również, że 74% osób błędnie uważa, że oznacza ona, że witryna jest bezpieczna, a 48% respondentów, że wskazuje ona na wiarygodność witryny. W wyniku tego nieporozumienia Google ogłosiło, że usunie ikonę kłódki z przeglądarki Chrome (wersja 117), która została wydana na początku września 2023 roku.

Przeglądarki i produkty cyberbezpieczeństwa mają wbudowane sposoby identyfikowania niewiarygodnych witryn, takie jak technologia Google Safe Browsing i F-Secure's Browsing Protection, w którą jest wyposażona Ochrona Internetu i Tożsamości zapobiegają niezamierzonemu dostępowi do szkodliwych adresów URL.

Eksperci z F-Secure przedstawiają trzy wskazówki dotyczące sprawdzania bezpieczeństwa witryn internetowych, umożliwiając połączenie najnowszych narzędzi z najlepszymi poradami specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

picture picture

Uważaj na obniżone ceny

"Jeśli ceny w sklepie internetowym są zbyt korzystne, by mogły być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest" - powiedział Mika Lehtinen, dyrektor ds. współpracy badawczej w F-Secure. "Legalne sklepy zazwyczaj sprzedają produkty po konkurencyjnych cenach. Fałszywe sklepy mogą oferować produkty po cenach, które są zauważalnie niższe niż ceny legalnych sklepów, aby zwabić ludzi do dokonania zakupu. Jeśli napotkasz sklep z wyjątkowo niskimi cenami, zwróć szczególną uwagę na inne potencjalne oznaki oszustwa".

Porównywarki są obecnie dostępne w prawie każdym zakątku świata, a rzeczywistość jest taka, że sprzedawcy detaliczni dokładnie wiedzą, po jakich cenach konkurenci sprzedają swoje produkty, co oznacza, że większość z nich obniży ceny tylko o niewielki margines, jeśli w ogóle.

Zwracaj uwagę na pisownię adresów URL

"Najlepsze witryny zakupowe są zwykle dobrze znane i cieszą się zaufaniem wielu użytkowników, mają dużą bazę użytkowników i pozytywne recenzje od użytkowników. Dlatego trzymanie się zaufanych sprzedawców, u których wcześniej dokonywaliśmy zakupów, jest zawsze dobrym pomysłem" - powiedział Sarogini Muniyandi, starszy menedżer ds. inżynierii ochrony przed zagrożeniami w F-Secure. "Śledzenie adresu URL witryny pomaga również w upewnieniu się, że jesteś na właściwej stronie. Aby uniknąć wylądowania na niewłaściwej stronie, należy pamiętać o błędach w pisowni adresów URL i literówkach.

https://www.plushbezlimitu.pl/
https://www.plushbezlinnitu.pl/

Nie zawsze jednak możliwe jest trzymanie się zaufanych, a w przypadkach, gdy korzystasz z usług nowego sprzedawcy, proste wyszukiwanie w Google nazwy sprzedawcy ujawni, co inne witryny i użytkownicy mówią o tym sklepie, jeżeli nie ma żadnych opinii i recenzji to również nie jest dobry znak.

Sprawdź dokładnie recenzje

"Coraz łatwiej jest sfałszować opinie o witrynie, a nawet założyć fałszywą witrynę, która poprawia opinie o fałszywej witrynie zakupowej" - wyjaśnił Ash Shatrieh, badacz Threat Intelligence w F-Secure. "Sztuczka polega zawsze na przekonaniu ofiar, że to, co widzą, jest poprawne, ale osiągnięcie tego nie jest łatwe. Jeśli natkniesz się na wiele recenzji od nazw użytkowników, które wyglądają na fałszywe (lub seryjne; np.: john145, john136, ...), istnieje większe prawdopodobieństwo, że recenzje są sfałszowane ".

Wróć do strony Ochrona Internetu i Tożsamości i zapoznaj się ze szczegółami usługi lub zapytaj sprzedawcy w najbliższym Punkcie Sprzedaży Plus i Polsat Box